Svendborg Kirkegårde

Arkiv - Historie og kultur

MAR 2007


 "Livet der var engang" - Teater på Svendborg Kirkegaarde 

Vi vil igen her i 2007 i forbindelse med Svendborg festdage spille teater på Svendborg Assistens kirkegård. ” Livet der var engang 3 ” med undertitlen Købmænd og Kaptajner. Vi vil i denne forbindelse fortælle om Svendborg som den vitale købstad og søfartsby den var og altid har været. At vi ønsker at fremhæve disse 2 erhvervsområder skyldes at netop købmænd og kaptajner tog ud i, og havde forbindelse til verden, og mærkede de strømninger der rørte sig langt borte fra den lille sydfynske købstad, og siden kom hjem eller hjemførte mange nye og spændende impulser. Der vil selvfølgelig blive fortalt spændende historier om de mange erhverv med tilknytning til søfarten og handelslivet, og jeg tror godt jeg tør love det bliver nogle spændende dage på Svendborg Assistens kirkegård den. 9 – 10 og 11. august 2007.

Succesen med at fortælle om Svendborgs historie ved at spille teater på Vores kirkegård har vækket genlyd rundt omkring i det ganske land. Vores kirkegårdsspil ” LIVET DER VAR ENGANG ” skal jo forstås som en hyldest til de Svendborgensere, kendte som ukendte, der gjorde en forskel i deres egen tid. Folk fra Svendborg har taget denne form for historiefortælling til deres hjerte og kirkegården er således blevet meget kendt og synliggjort i folks bevidsthed.


 Digteren Johannes Jørgensen´s grav 


Assistens Kirkegård
Oversigskort
Fredens kirkegård
Oversigskort
Sct. Jørgens Kirkegård
Oversigskort
 
Kapel og Krematorium
Oversigskort
 
Historie og Kultur
 
Administration / Kontakt
Vedtægter
Priser
 
Forside
 
Opdateret 18-05-2016
Svendborg KirkegårdeValdemarsgade 715700 SvendborgTlf: 62 21 05 33Fax: 62 80 05 33E-mailWebDesign